Warning: include_once(/homepages/32/d568741721/htdocs/.ftp/tureckakuchnia/wp-content/plugins/Akismet3/Akismet3.php): failed to open stream: Permission denied in /homepages/32/d568741721/htdocs/.ftp/tureckakuchnia/wp-settings.php on line 197

Warning: include_once(): Failed opening '/homepages/32/d568741721/htdocs/.ftp/tureckakuchnia/wp-content/plugins/Akismet3/Akismet3.php' for inclusion (include_path='.:/usr/lib/php5.4') in /homepages/32/d568741721/htdocs/.ftp/tureckakuchnia/wp-settings.php on line 197
Tureckie słodycze - co to jest Lokum | Turecka Kuchnia

Z czym to się je – lokum


3 października 2013
Assorted Turkish Delight bars (Sugar coated soft candy)

Widząc dziwne kosteczki przypominające z wyglądu galaretkę zastanawiacie się co to jest? Też tak miałam.

 

Lokum zwane także turkish delight lub rachatłukum kusi na każdym tureckim bazarze. Kolorowe kosteczki poukładane w zgrabne piramidki przyciągają wzrok każdego turysty. Oj sam widok tych smakowicie wyglądających pyszności cieszy nasze kubki smakowe. Ale zacznijmy od początku! Z czego powstaje lokum?

 

Przepis jest banalnie prosty! Wystarczy cukier, skrobia pszenna, trochę wody różanej lub soku owocowego. Lokum często nadziewane jest orzechami, pistacjami, migdałami, a z wierzchu posypane cukrem pudrem lub wiórkami kokosowymi. Najczęściej występuje w formie kostki, ale spotkać możecie również długie pałeczki. Wariacji na temat smaku lokum jest niezliczona ilość, każdy znajdzie coś dla siebie. Kolejną równie istotną kwestią jest konsystencja lokum. Z reguły jest miękka  (dla jasności nie ma nic wspólnego z galaretką), po ugryzieniu staje się delikatnie ciągnąca i lepka. Spotkać się możecie również z czymś w rodzaju delikatnej pianki oblanej czekoladą.

 

Na koniec czuje się zobowiązana dodać, że lokum jest niemiłosiernie słodkie. Wystarczy odrobina i ma się dosyć. Jednak z całą odpowiedzialnością polecam każdemu choć raz spróbować tego niezwykłego tureckiego przysmaku!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


× osiem = 56