Warning: include_once(/homepages/32/d568741721/htdocs/.ftp/tureckakuchnia/wp-content/plugins/Akismet3/Akismet3.php): failed to open stream: Permission denied in /homepages/32/d568741721/htdocs/.ftp/tureckakuchnia/wp-settings.php on line 197

Warning: include_once(): Failed opening '/homepages/32/d568741721/htdocs/.ftp/tureckakuchnia/wp-content/plugins/Akismet3/Akismet3.php' for inclusion (include_path='.:/usr/lib/php5.4') in /homepages/32/d568741721/htdocs/.ftp/tureckakuchnia/wp-settings.php on line 197
Şeker bayramı zakończenie ramazanu | Turecka Kuchnia

Şeker bayramı zakończenie ramazanu


28 lipca 2014
1157701_286657928141626_1233135544_n

Zakończenie ramadanu (ramazanu) to dla muzułmanów wielkie święto, w Turcji to Şeker bayramı a w części arabskiej „Hari Raya Aidilfitri”. Tego dnia każdy muzułmanin daje jałmużnę za każdego członka swojej rodziny i spotyka się ze swoimi bliskimi. Każdy z tej okazji zakłada swoje najlepsze ubranie, to dzień radości dla wszystkich. W pierwszy dzień święta każdy udaje się do meczetu na modlitwę, a następnie odwiedza cmentarz aby złożyć hołd pamięci zmarłym. Reszta dnia poświęcona jest odwiedzinom, najpierw odwiedzani są najstarsi członkowie rodu czyli dziadkowie, najstarsze ciotki i wujkowie, rodzice. W następnych dniach składane są wizyty dalszej rodzinie i znajomym. Podczas odwiedzin obdarowuje się najbliższych drobnymi prezentami i oczywiście słodkościami jak czekoladki, lokum, baklava bądź kurabiye. Ten zwyczaj określa się „tatli yiyelim, tatli konusalim” co znaczy słodko jeść i słodko rozmawiać. Podczas odwiedzin każdy raczony jest poczęstunkiem w postaci kawy lub herbaty a do kawy podawana jest baklava lub lokum, następnie dostaje się obiad, a po południu ok. godz. 17.00 herbatę z borkiem, kurabiye lub baklavę.
Odmowa poczęstunku znaczy obrazę domowników i nie wolno tego robić. Więc po święcie cukru rośniemy, rośniemy i rośniemy w obwodach.
Święto cukru (Şeker bayramı) to największe wydarzenie dla dzieci.

 

Tradycją podczas religijnych świąt jak również w życiu codziennym jest zwyczaj oddawania szacunku przez dzieci dorosłym poprzez całowanie dłoni i dotknięciem dłonią tej osoby czoła -el őpme. Tak więc dzieci każdego obdarzają pocałunkiem w rękę, następnie lekko przytrzymują pocałowaną dłoń przy swoim czole, życzą iyi bayramlar i oczekują oczywiście prezentu. Dzieciaki dostają furę słodyczy, prezenty i pieniądze a za nie wybierają się do wesołego miasteczka.

 

Ramazan bayramınız kutlu olsun

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


− 5 = dwa