Warning: include_once(/homepages/32/d568741721/htdocs/.ftp/tureckakuchnia/wp-content/plugins/Akismet3/Akismet3.php): failed to open stream: Permission denied in /homepages/32/d568741721/htdocs/.ftp/tureckakuchnia/wp-settings.php on line 197

Warning: include_once(): Failed opening '/homepages/32/d568741721/htdocs/.ftp/tureckakuchnia/wp-content/plugins/Akismet3/Akismet3.php' for inclusion (include_path='.:/usr/lib/php5.4') in /homepages/32/d568741721/htdocs/.ftp/tureckakuchnia/wp-settings.php on line 197
Ramazan w Turcji | Turecka Kuchnia

Ramazan


2 lipca 2014
Ramazan w Turcji

Powitanie Ramazanu

 

W Turcji już od dłuższego czasu muzułmanie zaczęli ozdabiać i przystrajać meczety w ozdobne lampki i świetlne napisy. Minarety zostały oświetlone, dywany w meczetach wyczyszczone, teren przed meczetami i dziedzińce meczetów wysprzątane.

 

W ostatnią sobotę tygodnia 28.06 rozpoczął się najświętszy miesiąc ze wszystkich miesięcy czyli miesiąc postu zwany tutaj Ramazan. Już kilka dni przed Ramazanem rozpoczynają się wielkie przygotowania w rodzinach. Domy czy mieszkania są sprzątane z góry do dołu, dywany są wyciągane, trzepane i prane, meble odkurzane, firany prane. Wszystko musi błyszczeć czystością.

 

Tradycją już jest, że kolacja w trakcie Ramazanu jest spożywana wspólnie z całą rodziną, bliższą i dalszą.

 

Turcy odpowiednio wcześniej rozpoczynają robić zakupy. Ogromne poruszenie odczuwalne jest na targach, ryneczkach i w supermarketach. Kupuje się dużo więcej jak zwykle: świeże warzywa ( zielona fasola, cukinie, papryka, liście winogron, okra i wiele innych warzyw), świeże owoce ( arbuzy, melony, winogrona, czereśnie, morele inne), ser owczy, oliwki, Pastırma- rodzaj szynki wołowej, suszonej na powietrzu, jogurt, orzechy każdego rodzaju i przede wszystkim daktyle.

 

Jakie znaczenie ma Ramazan?
Ramazan ma dwa aspekty, religijny i zdrowotny.

 

Aspekt religijny
Ramazan jest dziewiątym miesiącem kalendarza muzułmańskiego (inaczej to kalendarz arabski według księżyca), przez 30 dni od świtu do zmierzchu trwa post. Post należy do 5 podstawowych filarów islamu. Od wschodu do zmierzchu nie wolno spożywać żadnych pokarmów, napoi, palić tytoniu i uprawiać seksu. Poprzez post człowiek pokazuje Bogu swoją wiarę, oczyszcza swoją dusze i ciało oraz modli się o przebaczenie i przeprasza za grzechy.
Ramazan to czas zadumy i modlitwy. Samokrytycyzm, oświecenie i oczyszczenie powinny odbyć się nie tylko na poziomie duchowym, ale także materialnym, poprzez czynienie dobrych uczynków i rozdawanie jałmużny.

 

Aspekt zdrowotny

Ramazan wpływa oczyszczająco na ciało. Cały organizm, komórki i organy uwalniają się od toksyn. Po poście organizm jest pełen
energii i sił, odnawiają się komórki.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


5 − = trzy